Предната кръстна връзка (ПКВ) е една от най – често травмираните структури в коляното при спорт. Често дори такава травма може да е придружена и с увреда на хрущяла и дори фрактуриране на тибията. Не добре третирана тази травма може да има сериозни последствия за доброто състояние на ставния хрущял и функцията на коляното.
- Как се травмира и какви са опциите за лечение?
- Рехабилитация
- Заключение
Как се травмира и какви са опциите

Причините са предимно спортни травми и инциденти с понасяне на голяма енергия за кратко време. Усукването в коляното е най – популярният механизъм, който води до комбинирана травма на медиалния колатерален лигамент и медиалния мениск. Друг начин на увреждане е при приземяване след отскок. Не са рядкост и травмите от директен удар (около 30%). Повече може да прочетете тук:
В последните години при елитните спортисти се набляга изключително на превенция на травматизма на ПКВ. Особено се набляга на обучението в приземяване и засилването на задната група мускули на бедрото, тъй като те стабилизират коляното при приземяване.
Какво е лечението?
Ако сте активен индивид, оперативното е за предпочитане. Консервативното се прилага в случаите на пациенти, които не практикуват спорт и, или не са много активни физически. Повече за лечението тук:
Рехабилитация
- Първите две седмици
- Втора до четвърта седмица
- След 40тия ден
Строго зависи от оперативната намеса, но в повечето случаи натоварването може да започне веднага, като крайника се имобилизира с шина за 45 дни. Шината е с променлив градус на сгъване, като най – често се започва от 45о.
Първите две седмици:
- Сгъване до 45о
- Пълно разгъване (екстензия)
- Пасивно сгъване до 90о, поддържане на обема на движение.
- Контрол на отока и болката (лед, криолимфодренажни апарати, противовъзпалителни)
Натоварването започва веднага. Позволява се пасивното сгъване с машина CPM, като тук оказанията варират драстично според оператора. Консенсус няма, но знаем, че не трябва да се преминава 90о. Прочете за CPM – тук.
Активното сгъване се позволява до около 45о. Стимулира се мускулната работа от облекчено положение в лег – повдигане на прав крак, изометрични контракции за бедрения мускул и др.
Важно е веднага да започне работата по заключване на коляното! Пациента се обучава как да изпъва коляното и да активира бедрения мускул. Може да се постави и възглавница под петата, така че да се провокира по – осезаемо разгъване в коляното. Това упражнение е хубаво да се прави минимум 6 пъти на ден по 10 – 15 мин.
Тук контрола на отока също е от голямо значение. Избягвайте седенето дълго време, ако се налага, вдигайте крака на високо. В дигнато положение движете глезена, така мускулната помпа стимулира крвъвообращението. Приложението на апарати за криолимфодренаж дават много добри резултати в тази фаза. Подобен такъв е Game Ready.
Втора до четвърта седмица
На 12тия ден се махат конците. Тогава може да се предприеме и сгъването до 90о. Противопоказание е само силна болка.
Продължаваме с упражненията за стимулиране на бедрена мускулатура и може да се включат и частични клекове и повдигания на пръсти. Упражненията се извършват до постигане на обема на движение и частична болка.
Продължава се и с упражненията за трениране на разгъването в коляното. Този път вече и от стоеж.
След четвърта седмица
- Постигане на пълен обем на движение
- Връщане към нормални дейности
Тук трябва да преминем към пълен обем на движение 110о – 120о.
Целим изравняване на силата на засегнатия крайник със тази на здравия. Преминава се към по –натоварващи силови упражнения.
От 6тата до 12тата седмица можем да говорим за спортноспецифични упражнения.
- Леко бягане
- Леко подскачане
- Трениране на приземяване след отскок
- Невромускулни упражнения – сядане на стол с един крак, повдигане на дупето от земята с един крак и др.
Връщане към спорта се очаква след 6-тия месец.
Заключение
Травмите на предната кръстна връзка са чести в спорта. Оперативното лечение е за предпочитане при активните пациенти. Указанията варират в следоперативния период, но ранното мобилизиране и трениране на заключването в коленната става са приоритет. Упражнения от стоеж може да се включат едва след 2-рата седмица. След 4тата седмица целим постигането на пълен обем на движене, а връщането към спорта в повечето случаи се постига след 6тия месец.
Изготвил:
Илиян Ничев,
МЦ“Кинов“, 2022