Рехабилитация след менискална увреда
- Защо менисците са важни?
- Рехабилитация
- Заключение
Менискалните увреди са най – честите увреди в коляното. Засягат около 66 на 100 000 човека годишно. Оперативните подходи в днешно време целят съхраняването на анатомичната цялост на менисците. Установи се през последните десетилетия, че увреда на някои от менисците предразполага и развитието на остеартрит в колянната става.
Защо менисците са важни?
Те представляват силно хидратирани колагенови възглавнички, които разпределят натоварването в коляната става. Те създават и гладка повърхност по която хрущялът се движи. Без менисците, натоварването върху самия хрущял се увеличава с около 300%.
Рехабилитация
- Консервативно
- Оперативно
При консервативно лечение
- Остра
- Подостра
- Фаза на пълна регенерация и връщане към нормалния живот
При по – леките травми на менисците, консервативното лечение се предпочита. То включва медикаменти за контрол на болката и отока и физиотерапия. Протоколът на рехабилитация не се отличава драстично и от постоперативния протокол. Разделя се на три фази – остра, подостра и хронична.
Остра фаза – 10 – 14 дни.
В тази фаза е важно контролът на оток и болката. Носят се обезопасяващи шини (брейсове), които отнемат от натоварването. Може да се препоръча и ползването на патерици за да намали натоварването на засегнатия крайник.
Тук приоритетети са:
- Протекция на крайника – носенето на брейс, ортеза, дозирано натоварване.
- Отбременено натоварване – ползване на помощни средства, ортези
- Преодоляване на отока – изометрии, компресотерапия, упражнения за мускулна помпа, повдигане на крайника на високо.
- Справяне с болката – аналгетици, компреси с бързоизпаряващ се спирт, криогелове и криотерапия, пасивно раздвижване на крайника.
- Поддържане на обем на движение – в повечето случаи не повече от 90о
Важно е да се поддържа обемът на движение. Пасивното раздвижване със CPM машина е много добър начин за това. То се извършва асистирано от машината. Подържане на пълна екстензия в колянната става и обтягането ѝ са приоритет.
При справянето с отока прилагаме с успех машината за криолимфодренаж - Game Ready.
Подостра фаза – 2 до 6 седмици
След редуцирането на вътреставния оток, се преминава към активното раздвижване на крайника. Позволява се преминаване на една патерица и стъпване с обтегнат крак в колянната става.
Приоритет:
- Силово трениране на мускулите без провокация на оток и болка
- Поддържане на пълен обем на движение – велоергометрия, активни упражнения срещу съпротивление – ластици, машини, изометрии.
- Преминаваме постепенно над 90о сгъване на коляното и понасяне на опората на двата крака двустранно – сядане на стол и изправяне с равно пренесена тежест между двата крака, повдигане на таза от тил. лег и др.
- Контрол на болката и отока – локални аналгетици (мазила), криотерапия, физиотерапия (електротерапия, ултразвук)
Фаза на пълна регенерация и връщане към нормалния начин на живот. - 6 седмици до 3 месеца
Тук преминаваме към трениране на дейности от ежедневния живот, специфични дейности за конркетн спорт и целим да подобрим контрола на мускулатурата (моторния контрол).
Приоритет:
- Постигане на оптимален обем на движение
- Постигане на 85% сила сравнима със здравата страна
- Развиване на добър невромускулен контрол – баланс на един крак, извършване на балансни и равновесни упраженения без затруднение. Работим цялата кинетична верига мускули.
- Спортно специфични упражнения – свързани с необходимостта от ежедневието или спорта. Замах за шутиране, приземяване на един крак, отскок от един крак при посрещане на топка и др.
Добрата рехабилитационна програма трябва да постига пълно връщане на пациента към дейностите от ежедневния живот и спортната дейност без болка и ограничение.
Оперативно лечение
При оперативното лечение, фазите са подобни, като според вида оперативна намеса и указанията на ортопеда, то те могат да варират. Тук е важна колаборацията с оператора за максимално адекватно възстановяване.
Ранната мобилизация е ключова за бързото възстановявне на пациента. В ОЦ“Кинов“ разполагаме с последно поколение апаратура за пасивно раздвижване на крайника – CPM машина. Нейното приложение в ранния постоперативен период може да ускори раздвижването и възстановяването на пациента. Ако желаете да прочетете повече или да наемете такава машина у дома, моля цъкнете тук>>>
Заключение
Най – честите увреди в колянната става, са тези на менисците. Постоперативната рехабилитация не се различава драстично от консервативната такава, но е важна колаборацията между лекуващия ортопед и кинезитерапевта. Форсираната рехабилитация, както и пълното щадене могат да имат крайно негативни последствия за пациента..
В ОЦ“Кинов“ разполагаме с последно поколение апаратура и отличен екип от ортопеди и кинезитерапевти.
Изготил: Илиян Ничев
ОЦ“Кинов“