Медиалният тибиален стрес синдром е от най – честите синдроми при атлетите. Среща се най – често при бегачи. Характеризира се с болка по вътрешната част на подбедрицата, като тя се усилва с извършването на физическо натоварване.
Какво представлява?
Медиалният стрес синдром е групово възпаление на залавните места на мускулите по вътрешния ръб на подбедрицата. Периостеомът или обвивката на костта също се възпалява, като не са рядкост и микрофрактурите на тибиалната кост. Миркофрактурите на тибиалната кост могат да се смятат за усложение след невъзможност на тибиата да се адаптира към хроничния стрес.
Болката се локализира в частта между глезенната става и средната трета на подбедрицата. Засилва се при натоварване, като с напредване на увредата може да се появи болка и в покой. Най – често се появява при бегачи, но не се изолира само до тях. Рисков фактор са балистичните спортове.
- Футбол
- Баскетбол
- Танци (особено народни танци)
- Лекоатлети
Как може да се третира консервативно?
Най – често срещания механизъм е прекаленото увеличаване на натоварването наведнъж. Бягането над 35 км седмично е друг предразполагащ фактор.
Дистанциите трябва да се увеличават постепенно – 15% на седмична база.
В острата фаза
Болезнени упражнения се избягват!
Най – важното е почивката. За обезболяване помага ледът. Физическото натоварване не трябва да се изключва изцяло. Високоинтензивното натоварване се избягва, докато нискоинтенизивното се дозира, тача, че да не причинява болка. В тази фаза, може да се продължи и с натоварване, което не причинява стрес – карането на колело, плуване или ходенето по равен терен.
Подостра фаза
Първа стратегия е да се адресират рисковите фактори.
- Спадане на сводовете и увеличена пронация в субталарната става
- Разлика в дължината на крайниците
- Ограничен обем на движение в глезенната става – води до нарушения в техниката и по – голямо натоварване
- Проблеми с коляното – отклонение в страни.
- Бягане по твърда настилка и неравности
- Неподходяща екипировка – обувки, стелки
- Ниска честота на стъпване при бягане – изразява се с по – широка стъпка
- Слабост в аддуктурите (мускулите по вътрешната част на бедрото)
Постепенно увеличаване на натоварването. Засилването на мускулите по предната част на подбедрицата. Засилване на аддуктурната група мускули. Техниката на бягане и биомеханичните фактори трябва да бъдат взети предвид:
- По – къси крачки при бягане
- Обувки с по – добри шоковоабзорбиращи свойства
- Изравняване на таза
- Избягване на неравен или наклонен терен
- Подобряване на баланса на един крак
- Подобряване на обема на движение в глезена
- Упражнения за сводовете
- Силови упражнения за мускулите на подбедрицата
- Силови упражнения за аддуктурите
Тук е хубаво да се въведат и упражнения за костната плътност. Тя се увеличава, когато въведем механичен стрес под формата на сътресение – пример за това е скачането. Всички балистични спортове упражняват такъв вид стрес върху костта. Това е и причината те да водят до медиален тибиален синдром.
- Леко потупване с крака по пода
- Повдигане на пръсти и рязко пускане на пети
- Джогинг на място
- Леко подскачане на място
Това е само пример за прогреса в натоварването. Единственото правило е, то да не причинява болка!
Връщането към спорта се случва постепенно в период от 12 седмици до шест месеца в най – тежките случаи.
Лечение с ударовълнова терапия
Според данните, ударовълновата терапия е доста ефективна в тези случаи. Близо 80% от пациентите третирани с ударовълнова терапия се връщат към спорта след 12та седмица. Тя се препоръчва като допълнение към консервативното лечение. Прочете за нея тук.
Обобщение
Медиалният тибиален стрес синдром е стрес реакция на костта и околните тъкани. Среща се при балистичните спортове и предимно е поради грешка в тренировъчния режим. Грешка е да се изпълняват каквито и да е упражнения с болка! В острата фаза, може да се премине към натоварване изключващо механизмите на стрес на костта, докато в подострата постепенно се въвеждат отново без болка. Шокуейвът е отлично допълнение и подобрява ефикасността на възстановителната програма.
Автор: Илиян Ничев
МЦ"Кинов"