Рехабилитация при фемороацетабуларен импинджмънт
Синдромът на фемороацетабуларно притискане ФАИ (фемороацетабуларен импинджмънт) се обвързва с нарушение на механиката на тазобедрената става. При движение, най – често сгъването, се получава притискане – импинджмънт. Предимно се среща при атлети, като не е изключена и появата при хора със седящи професии.
Причини
Класифицирани са две главни деформации – Пинсър и Кам.
Пинсър деформацията е по – честа при жени. Тя се изразява с прекаленото израстване на ацетабуларната ямка, като това покрива главата на бедрената кост и причинява притискане.
Кам деформацията се среща предимно при атлети в млада възраст. Характерно се вижда при футболисти. В тези случаи има деформация на главата на бедрената кост характеризираща се с леко „притъпяване“ на главата и шийката. Това води до по –ранния контакт с ацетабулума.
Според източниците повечето дефомрации са от смесен тип, като при 15 – 20% от пациентите може да липсват симптоми. При контактът с ацетабулума, хрущялът на главата се износва по –бързо, което може да предпоставка за развитието на ранен остеоартрит.
Приплъзването на главата на фемура и по-ранния й конакт може да бъде причинено от слабост на дълбоките мускули на таза.
Други причини могат да са:
- Анатомични особености в областта по рождение
- Спортове изискващи повтаряща се ротация и силово сгъване на тазобедрената става – футбол, лека атлетика, хокей, бойни изкуства.
- Аномалии или болести на тазобедрената става в ранна възраст – хиперкорекция на дисплазична става, приплъзната проксимална феморална епифиза, болест на Пертес и др.
Симптоми могат да бъдат:
- Болка при клякане в слабинната област
- Прищракване при сгъване на крака
- Болка при вътрешното ротиране и сгъване на крака срещу съпротивление – като при шутиране
- „Блокиране“ при движение и нуждата от изпукване
- Ограничен обем на движение
Лечение и рехабилитация
Съществуват хирургически интервенции за корекция на измененията, но те са със спорни резултати. Лечението доста често при тези случаи е медикаментозно и консервативно с кинези и физиотерапия.
Консервативното лечение най – често се стреми да засили дълбоките мускули на таза, като коригиране на наклона на таза също може да е необходимо. Част от целите са:
- Коригиране на нклинацията на таза – повече наклон напред води до по – сериозен контакт с фемура при сгъване
- Засилване на вътрешните ротатори – особено малките мускули около тазобедрената става и аддуктурите
- Трениране на седалищните мускули и малките тазови мускули
- Упражнения за динамичен контрол на тазобедрената става – сведенията показват, че той е нарушен при ФАИ
Фзиотерапия, която може да се включи при ФАИ
- Лазер терапия – тя има дълбока проникваемост и обезболява добре
- Ултразвук с медикамент – нестероидни обезболяващи в комбинацията с ултразвук обезболяват тъканите в областта
Обобщение
Фемороацетабуларният импинджмънт е състояние характеризиращо се с намаления обем на движение и болезненото сгъване в тазобедрената става. Описани са две характерни дефомрмации, като Кам е по – срещана при спортисти мъже, а Пинсер при жени. Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина и радиографски данни. Лечението е предимно консервативно, като оперативната артроскопия е със спорни резултати и може да се предприеме, ако физиотерапията не даде резултат.
Изготвил:
Илиян Ничев,
МЦ „Кинов“