Болката ми в кръста от нерва ли е всъщност?
Ще засегнем каква е разликата между радикулярна болка, радикулопатия и соматична иирадираща болка. Често нещата се бъркат дори и от специалисти и тази статия цели да запознае малко по –задълбочено пациентите ни с проблема, не да служи като наръчник за самодиагностициране!
Болки в кръста, радикулопатия и радикулярна болка.
Често на пациентите им се обяснява от специалисти, че болката им произлиза от „засягане“ на нерв. Така се обясняват и голяма част от болките ирадиращи надолу по крака. Общо взето щом върви по крака, значи е нерв! Е не е точно така.
Радикулярна болка
Това е болката, която е провокирана от увреда – не задължително възпаление на нерва. Най – честата такава болка идва от възпален седалищен нерв или ишиас/ ишиалгия. Как да разпознаем, че болката ни идва от нерва?
Има следните клинични прояви:
- Ясно локализирана по разпространеието си (дерматомно разположение)
- Може да се усилва с кашляне и задържане на въздуха
- Навеждането напред е възможно да я облекчава. Навеждането назад я засилва.
- Болката стига под нивото на коляното!
- Остра, пареща болка, а не тъпа и „дълбока“
- Има загуба на някое от следните – чувствителност, термочувствителност, мускулна сила, надкостни рефлекси, нарушено провеждане на болка ( по – силна или по –слаба)
Радикулопатията е увреда на нерва, но не задължително придружавана с болка. При нея може да има всякакви неврологични дефиците и са възможни разнообразни причинители. Това е сборно наименование за увреда на нервните коренчета.
Какво е соматореферентна болка?
Някои структури като стави, сухожилия и мускули имат свойството да отразяват болка. Това се нарича феномен на отразената болка и е много по – честа от радикулярната такава. Чест пример за това е увреждането на скароилиачната става, повече тук>>>
Разликата с неврологичната такава е, че:
- Не е ясно локализирана
- Тъпа, а не остра болка
- Не преминава под нивото на коляното
- Не се повлиява от дишане, кашляне или задържане на въздух.
- При ходене по – често се облекчава, а не се усилва.
Референтната болка може да се предава и от вътрешни органи – пример за това са бъбречните проблеми реагиращи с болки в кръста.
Заключение
Често неврологичната и соматореферентната болка се бъркат, но лечението е различно. Докато при радикулита нестероидните и понякога стероидни противовъзпалителни са задължителни, то при референтната болка, те рядко помагат. Соматичната болка се лекува най – добре със кинези и физиотерапия, докато при неврологичната е необходим по – комплексен подход и тя може да бъде значително по –увреждаща. При всички неврологични проблеми, физиотерапията има потенциал значително да облекчи симптоматиката.
Автор: Илиян Ничев,
Кинезитерапевт,
МЦ“Кинов“, 2022